Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycanın yeni rəqəmsal arxitekturası” adlı vahid fəaliyyət planına həsr olunmuş müşavirədə çıxışı barədə
11 fevral 2026-cı il tarixində Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə keçirilən xüsusi müşavirə Azərbaycanın rəqəmsal transformasiya siyasətində yeni bir mərhələnin başlanğıcı kimi qiymətləndirilir. Bu toplantı ölkənin rəqəmsal gələcəyini formalaşdıracaq vahid arxitekturanın qurulması, eləcə də texnoloji və institusional istiqamətlərin daha dəqiq müəyyənləşdirilməsi məqsədi daşıyırdı. Prezident açılış nitqində bildirdi ki, dünya artıq süni intellekt, data mərkəzləri və genişmiqyaslı rəqəmsallaşma kimi tendensiyaların diktə etdiyi tamamilə yeni bir mərhələyə qədəm qoyub və bu reallıqlar hər bir dövlətin inkişaf xəritəsini yenidən müəyyən edir.
Qlobal texnoloji proseslərin sürətlə dəyişməsi fonunda rəqəmsal transformasiya təkcə innovativ seçim deyil, həm də dövlətlərin rəqabət qabiliyyətini müəyyən edən zəruri bir tələbdir. Azərbaycan bu dinamikanı nəzərə alaraq mövcud addımlarını genişləndirməli, rəqəmsal sahədə yeni imkanları vaxtında mənimsəməlidir. Prezident İlham Əliyev çıxışında qeyd etdi ki, ölkənin illər ərzində əldə etdiyi iqtisadi sabitlik, enerji ehtiyatları, formalaşmış infrastruktur və beynəlxalq etimad bu transformasiyanın uğurla başlanması üçün kifayət qədər güclü zəmin yaradır. Bununla belə, o vurğuladı ki, sürətlə inkişaf edən dünyada yalnız mövcud imkanlara arxalanmaq yetərli deyil, Azərbaycan həm yeni texnologiyaları qəbul etməli, həm də onları iqtisadiyyatın bütün sahələrinə ardıcıl şəkildə inteqrasiya etməlidir.
Müşavirədə insan kapitalının gücləndirilməsi xüsusi yer tutdu. Prezident bildirdi ki, rəqəmsal iqtisadiyyatın əsas dayağı yalnız texnoloji infrastruktur deyil, bu infrastrukturu idarə edəcək, inkişaf etdirəcək və ölkənin rəqabət gücünü artıracaq peşəkar kadrların hazırlanmasıdır. Süni intellekt ixtisaslarının artırılması, rəqəmsal bacarıqların inkişafı, innovasiya və startap mühitinin genişləndirilməsi yeni mərhələyə uyğun insan resurslarının formalaşdırılması baxımından mühüm prioritetlər kimi təqdim olundu. Prezidentin fikrincə, Azərbaycanda rəqəmsal sənayenin tam formalaşması üçün müasir bilik və bacarıqlara malik kadr bazası əsas şərtdir.
Rəqəmsal transformasiyanın mühüm sütunlarından biri də sabit investisiya mühitidir. İlham Əliyev qeyd etdi ki, Azərbaycanın uzun illər ərzində qorunan investisiya iqlimi və böyük şirkətlərlə əməkdaşlıq təcrübəsi bu mərhələdə də ölkəyə əlavə üstünlüklər verir. Xarici texnologiyaların ölkəyə cəlb edilməsi, transmilli şirkətlərlə əməkdaşlıq və qabaqcıl informasiya həllərinin tətbiqi rəqəmsal arxitekturanın qurulması prosesini daha sürətli və effektiv edəcək.
Nəticə etibarilə, Prezident İlham Əliyevin yanaşması Azərbaycanın rəqəmsal inkişaf strategiyasını yalnız texnologiyaya əsaslanan bir proses kimi deyil, milli prioritetə çevrilmiş kompleks və sistemli bir istiqamət kimi təqdim edir. Bu vizyon enerji və coğrafi üstünlüklərdən tutmuş insan kapitalı və beynəlxalq tərəfdaşlığa qədər geniş miqyaslı elementləri özündə birləşdirir və ölkənin gələcək iqtisadi modelinin süni intellektə əsaslanan yeni mərhələyə keçməsini hədəfləyir.